Skip to content

20 Lowell DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 20, 2000

Property Information

Block4106
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,688
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
49%
Improvement Value:$158,600
51%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,314+4.0%
2024$17,611+1.2%
2023$17,396+0.4%
2022$17,319+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 166, Page 155

Property Sale

Sale
$224,055
DeedBook Q 117, Page 449

Property Built

Built

Year Built: 1986