Skip to content

28 Lowell DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block4106
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,891
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,700
42%
Improvement Value:$204,700
58%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,132+4.0%
2024$20,322+1.2%
2023$20,073+0.4%
2022$19,984+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$925,000

To:

Sq Ft2,891DeedBook 4075, Page 103

Property Sale

Sale
$803,000

From:

To:

Sq Ft2,891DeedBook 3884, Page 155Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook V 129, Page 149

Property Sale

Sale
$298,912
DeedBook Q 117, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1986