Skip to content

61 Sturbridge CircleWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$588,500
Last Sale Date
Mar 23, 2016

Property Information

Block4106
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,026
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,500
44%
Improvement Value:$191,500
56%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,276+4.0%
2024$19,498+1.2%
2023$19,260+0.4%
2022$19,174+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$588,500

To:

Sq Ft3,026DeedBook 2798, Page 258

Property Sale

Sale
$301,637
DeedBook X 118, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1987