Skip to content

24 Lowell DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block4106
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,289
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
41%
Improvement Value:$215,100
59%
Total Assessment$364,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,673+4.0%
2024$20,842+1.2%
2023$20,587+0.4%
2022$20,496+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$281,850
DeedBook N 117, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1986