Skip to content

82 Iroquois TrailWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block4305
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,201
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,500
47%
Improvement Value:$133,600
53%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,930+4.0%
2024$14,358+1.2%
2023$14,182+0.4%
2022$14,119+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,201DeedBook 2765, Page 211Recorded1/29/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 309, Page 44

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook M 133, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1953