Skip to content

408 Pines Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block4309
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
53%
Improvement Value:$102,900
47%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,950+4.0%
2024$12,454+1.2%
2023$12,301+0.4%
2022$12,247+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,210DeedBook 2679, Page 250Recorded8/27/2015

Property Sale

Sale
$456,000
DeedBook 741, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1954