Skip to content

86 Poplar RdWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block4309
Lot61
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,024
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,500
49%
Improvement Value:$178,400
51%
Total Assessment$352,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,733+4.0%
2024$19,929+1.3%
2023$19,682+0.5%
2022$19,594+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977