Skip to content

63 Ludlum RdWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jun 25, 1991

Property Information

Block4400
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,400
45%
Improvement Value:$94,200
55%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+4.0%
2024$9,869+1.2%
2023$9,748+0.4%
2022$9,705+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 129, Page 420

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook F 120, Page 218