Skip to content

39 Green Knolls DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Oct 17, 2003

Property Information

Block4408
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,385
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,600
57%
Improvement Value:$100,900
43%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,003+4.0%
2024$13,466+1.2%
2023$13,301+0.4%
2022$13,242+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,385DeedBook 681, Page 189

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook D 149, Page 160

Property Sale

Sale
$263,950
DeedBook T 122, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1950