Skip to content

121 Green Knolls DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block4408
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,600
48%
Improvement Value:$148,300
52%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,000+4.0%
2024$16,348+1.2%
2023$16,148+0.4%
2022$16,076+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,314DeedBook 3867, Page 146

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,314DeedBook 2952, Page 186Recorded12/8/2016

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 194, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1956