Skip to content

37 Glen RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block4408
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,300
59%
Improvement Value:$98,200
41%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,300+4.0%
2024$13,752+1.2%
2023$13,583+0.4%
2022$13,523+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 3101, Page 119

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook W 124, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1962