Skip to content

7 Glen RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block4408
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,900
56%
Improvement Value:$104,900
44%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,318+4.0%
2024$13,769+1.2%
2023$13,600+0.4%
2022$13,540+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957