Skip to content

11 Ledge RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$547,500
Last Sale Date
Sep 18, 2008

Property Information

Block4409
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,000
46%
Improvement Value:$160,500
54%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,689+4.0%
2024$17,011+1.2%
2023$16,803+0.4%
2022$16,728+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$547,500

To:

Sq Ft2,286DeedBook 1679, Page 279

Property Sale

Sale
$659,900
DeedBook 1158, Page 296

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook U 136, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1958