Skip to content

34 Glen RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block4409
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,294
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
54%
Improvement Value:$118,600
46%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,168+4.0%
2024$14,587+1.2%
2023$14,408+0.4%
2022$14,344+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,294DeedBook 4813, Page 286

Property Sale

Sale
$314,999
DeedBook T 135, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1966