Skip to content

9 Talsman CourtWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Apr 29, 1992

Property Information

Block501
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,568
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,400
56%
Improvement Value:$74,900
44%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+4.0%
2024$9,738+1.2%
2023$9,619+0.4%
2022$9,576+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 130, Page 161

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook H 117, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1958