Skip to content

12 High StWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$252,300
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block702
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,440
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,200
49%
Improvement Value:$78,800
51%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+4.0%
2024$8,863+1.2%
2023$8,754+0.4%
2022$8,716+14.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,300

To:

Sq Ft1,610DeedBook 2482, Page 249

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 2427, Page 297Recorded2/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1940