Skip to content

30 Edison DrWayne, NJ 07470

Industrial

Last Sale Price
$4,158,000
Last Sale Date
Jul 11, 2013

Property Information

Block604
Lot5

Sq Footage---
Acreage3.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$726,200
49%
Improvement Value:$753,300
51%
Total Assessment$1,479,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$87,971+4.0%
2024$84,598+1.2%
2023$83,562+0.4%
2022$83,192+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$4,158,000

To:

Sq Ft54,126DeedBook 2343, Page 99