Skip to content

69 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 10, 1992

Property Information

Block903
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,885
Acreage0.95

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,100
47%
Improvement Value:$172,300
53%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,348+4.0%
2024$18,606+1.2%
2023$18,379+0.4%
2022$18,297+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,885DeedBook 130, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1958