Skip to content

66 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$739,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block903
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,959
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,500
48%
Improvement Value:$140,500
52%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,935+4.0%
2024$15,324+1.2%
2023$15,137+0.4%
2022$15,070+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$739,000

To:

Sq Ft2,959DeedBook 4642, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1959