Skip to content

58 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$903,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block903
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,051
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,300
46%
Improvement Value:$155,100
54%
Total Assessment$287,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,089+4.0%
2024$16,434+1.2%
2023$16,232+0.4%
2022$16,161+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$903,000

To:

Sq Ft3,051DeedBook 4683, Page 91

Property Sale

Sale
$326,500
DeedBook I 158, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1958