Skip to content

54 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$428,500
Last Sale Date
Oct 15, 2012

Property Information

Block903
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,902
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
50%
Improvement Value:$126,400
50%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,127+4.0%
2024$14,547+1.2%
2023$14,369+0.4%
2022$14,305+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$428,500

To:

Sq Ft2,902DeedBook 2237, Page 49

Property Sale

Sale
$539,900
DeedBook 1173, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1958