Skip to content

16 Rigby CourtWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block903
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,985
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,600
43%
Improvement Value:$168,300
57%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,594+4.0%
2024$16,920+1.2%
2023$16,712+0.4%
2022$16,638+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$448,000

From:

To:

Sq Ft2,985DeedBook 2624, Page 204Recorded5/6/2015

Property Sale

Sale
$583,000

To:

DeedBook 1801, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1969