Skip to content

20 Heights RdWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 10, 1994

Property Information

Block904
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,132
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
67%
Improvement Value:$60,900
33%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,970+4.0%
2024$10,550+1.2%
2023$10,421+0.4%
2022$10,374+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,132DeedBook 136, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1958