Skip to content

50 New StWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Sep 9, 1994

Property Information

Block919
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,976
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
47%
Improvement Value:$83,700
53%
Total Assessment$158,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+4.0%
2024$9,040+1.2%
2023$8,929+0.4%
2022$8,890+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 137, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1951