Skip to content

73 Maple AveWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 19, 2010

Property Information

Block914
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,701
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,600
33%
Improvement Value:$267,600
67%
Total Assessment$398,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,677+4.0%
2024$22,769+1.2%
2023$22,490+0.4%
2022$22,391+101.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft4,701DeedBook 1924, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1965