Skip to content

158 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Apr 2, 1988

Property Information

Block915
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,766
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,100
34%
Improvement Value:$176,900
66%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,935+4.0%
2024$15,324+101.7%
2023$7,597+0.4%
2022$7,563+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft2,766DeedBook 121, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1948