Skip to content

445 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Jun 9, 1986

Property Information

Block924
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,716
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,600
54%
Improvement Value:$109,400
46%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,033+4.0%
2024$13,494+1.2%
2023$13,329+0.4%
2022$13,270+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft2,716DeedBook 116, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1900