Skip to content

295 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 2002

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block923
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,740
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,600
40%
Improvement Value:$175,800
60%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,564+4.0%
2024$16,891+1.2%
2023$16,684+0.4%
2022$16,610+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft2,740DeedBook 167, Page 159