Skip to content

49 Brandon AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2011

Property Information

Block916
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,200
56%
Improvement Value:$103,600
44%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080+4.0%
2024$13,540+1.2%
2023$13,374+0.4%
2022$13,315+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook D 137, Page 436

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook I 127, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1960