Skip to content

60 Brandon AveWayne, NJ 07470

Built 1961

Owner
---
Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 15, 2025

Property Information

Block917
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBILEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,234
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,100
51%
Improvement Value:$126,200
49%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,109+4.1%
2024$14,520+1.3%
2023$14,339+0.5%
2022$14,274+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft3,234DeedBook 5031, Page 44Recorded1/8/2026

Property Built

Built

Year Built: 1961