Skip to content

16 Cracco LaneWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$698,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block913
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,059
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,800
43%
Improvement Value:$156,000
57%
Total Assessment$274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,340+4.0%
2024$15,713+1.2%
2023$15,521+0.4%
2022$15,452+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$698,000

To:

Sq Ft3,059DeedBook 4066, Page 89

Property Sale

Sale
$371,500
DeedBook M 163, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1969