Skip to content

52 New StWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Sep 15, 1997

Property Information

Block919
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,806
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
53%
Improvement Value:$71,000
47%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+4.0%
2024$8,680+1.2%
2023$8,574+0.4%
2022$8,536+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,806DeedBook 152, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1951