Skip to content

30 New StWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Sep 26, 2008

Property Information

Block919
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
55%
Improvement Value:$56,200
45%
Total Assessment$124,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,129+4.1%
2024$6,846+1.3%
2023$6,759+0.5%
2022$6,728+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$337,500

To:

Sq Ft1,196DeedBook 1677, Page 295

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook E 134, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1939