Skip to content

24 New StWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block919
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,076
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
48%
Improvement Value:$87,500
52%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,007+4.0%
2024$9,623+1.2%
2023$9,506+0.4%
2022$9,464+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950