Skip to content

7 Timothy RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block925
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
55%
Improvement Value:$108,000
45%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,264+4.0%
2024$13,717+1.2%
2023$13,550+0.4%
2022$13,490+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962