Skip to content

54 Bush Ave(Block 42 Lot 32)Little Falls, NJ 07424

Built 1965

Last Sale Price
$260,500
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block42
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1.5 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
44%
Improvement Value:$176,200
56%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,530+2.0%
2024$10,328+1.2%
2023$10,209+5.0%
2022$9,727+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,500

To:

Sq Ft1,920DeedBook 4496, Page 203

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 3848, Page 252Recorded8/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 2069, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1965