Skip to content

375 Jackson AveLittle Falls, NJ 07424

Built 1920

Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block42
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description1 F1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,028
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,800
27%
Improvement Value:$380,700
73%
Total Assessment$521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,205+2.0%
2024$16,871+1.2%
2023$16,673+1.9%
2022$16,365+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$599,000
DeedBook 1579, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1920