Skip to content

48 Ferrary PlLittle Falls, NJ 07424

Built 1920

Last Sale Price
$605,500
Last Sale Date
Mar 24, 2022

Property Information

Block4
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWoodland Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,100
35%
Improvement Value:$215,300
65%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+2.0%
2024$10,946+1.2%
2023$10,819+1.9%
2022$10,622+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$605,500

To:

Sq Ft3,264DeedBook 4279, Page 180

Property Sale

Sale
$152,257
DeedBook 2087, Page 265

Property Sale

Sale
$163,875
DeedBook 1528, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1920