Skip to content

57 Walnut St

Salem, NJ 08079

Built 1890

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Jun 2, 2016

Property Information

Block82
Lot25
Qualifier---
CountySalem
MunicipalitySalem City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class27
Description1/2 DF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,030
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
23%
Improvement Value:$24,900
77%
Total Assessment$32,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,656+4.6%
2024$2,539+8.3%
2023$2,344+2.1%
2022$2,297+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000

From:

To:

Sq Ft2,030DeedBook 4103, Page 675Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 728, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1890