Skip to content

42 Old Wood Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1961

Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block14
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,095
Acreage15.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$896,600
61%
Improvement Value:$573,500
39%
Total Assessment$1,470,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,529+3.1%
2024$21,860-0.2%
2023$21,895+1.4%
2022$21,600+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1961