Skip to content

30 Chapin Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1890

Last Sale Price
$3,700,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block3
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class23
Description2.5S-F;6GAR
Dwellings1
ZoningR110
Sq Footage10,739
Acreage7.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,092,600
25%
Improvement Value:$3,268,700
75%
Total Assessment$4,361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$79,123+3.0%
2024$76,840-14.0%
2023$89,327+3.6%
2022$86,199-3.9%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$3,700,000

To:

Sq Ft10,739DeedBook 7349, Page 1888Recorded6/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$6,350,000
DeedBook 6098, Page 3522

Property Sale

SaleMulti
$6,100,000
DeedBook 5577, Page 430

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 1886, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1890