Skip to content

84 Old Fort Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1945

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 16, 2021

Property Information

Block44
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F;2GAR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,948
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$386,400
49%
Improvement Value:$407,000
51%
Total Assessment$793,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,342+2.3%
2024$14,013+10.7%
2023$12,655+1.8%
2022$12,437+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft1,948DeedBook 7354, Page 2162Recorded6/21/2021

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 1577, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1945