Skip to content

66 Old Fort Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1946

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,188
Acreage1.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,900
49%
Improvement Value:$457,800
51%
Total Assessment$897,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,227+2.3%
2024$15,865+0.8%
2023$15,737+2.1%
2022$15,414+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6884, Page 1860Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6884, Page 1855Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6689, Page 148Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$373,500
DeedBook 1909, Page 668

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1363, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1946