Skip to content

70 Old Fort Rd.

Bernardsville, NJ 07924

Built 1945

Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Jun 9, 2014

Property Information

Block44
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBernardsville Boro
Tax Map Page38

Building Details

Building Class20
Description1.5S-F
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,696
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,600
57%
Improvement Value:$310,700
43%
Total Assessment$722,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,040+2.3%
2024$12,749+0.4%
2023$12,693+1.7%
2022$12,485+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$609,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 6723, Page 2302Recorded6/20/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 1810, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1945