Skip to content

521 Winsor Street

Bound Brook, NJ 08805

Built 1937

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block85
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBound Brook Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,953
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,000
41%
Improvement Value:$339,600
59%
Total Assessment$576,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,416+3.4%
2024$12,012+7.0%
2023$11,222+4.3%
2022$10,761+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft1,953DeedBook 7641, Page 2907Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,953DeedBook 6955, Page 2512Recorded4/27/2017

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 6440, Page 3146

Property Built

Built

Year Built: 1937