Skip to content

19 Heather Hill Way

Bridgewater, NJ 08807

Built 1971

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block624
Lot106
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,492
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$303,300
38%
Improvement Value:$499,300
62%
Total Assessment$802,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,800+22.4%
2024$12,089+4.4%
2023$11,579+0.8%
2022$11,486-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To: Kung, Hsien Ming & Estrella, Diana

Sq Ft3,492DeedBook 7138, Page 3521Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$600,000

From: BUCHWALTER, STANLEY J & RUTH L

To: MORRIS, JONATHAN & MAGDALENA

DeedBook 6807, Page 3866Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1366, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1971