Skip to content

65 Muirfield Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 1991

Property Information

Block624
Lot108
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$252,800
39%
Improvement Value:$400,200
61%
Total Assessment$653,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,375+4.0%
2024$11,894+6.1%
2023$11,214+0.9%
2022$11,113+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985