Skip to content

57 Muirfield La.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1985

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block624
Lot110
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,400
32%
Improvement Value:$494,700
68%
Total Assessment$726,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,942+8.4%
2024$12,867+7.5%
2023$11,965+1.0%
2022$11,848+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500

From: SESHADRI, VENKITA & KAPILA

To: Huryk, Paul & Aurora, HURYK, PAUL & AURORA

Sq Ft2,714DeedBook 6823, Page 995Recorded9/22/2015

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 1770, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1985