Skip to content

17 Muirfield Lane

Bridgewater, NJ 08807

Built 1986

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block624
Lot119
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,300
33%
Improvement Value:$517,500
67%
Total Assessment$777,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,874+8.1%
2024$13,764+7.1%
2023$12,850+1.0%
2022$12,725-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From: FOSTER, WILLIAM F. & SUSAN M.

To: KANE, BRENDAN & KAITLIN , Kane, Brendan & Kaitlin

Sq Ft2,714DeedBook 6939, Page 1657Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$544,000
DeedBook 5153, Page 3701

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 1851, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1986