Skip to content

5 Muirfield Ln.

Bridgewater, NJ 08807

Built 1986

Last Sale Price
$477,000
Last Sale Date
Jan 24, 2002

Property Information

Block624
Lot122
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityBridgewater Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,789
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$283,500
34%
Improvement Value:$561,600
66%
Total Assessment$845,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,234+8.1%
2024$15,021+7.1%
2023$14,021+1.0%
2022$13,885+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$477,000

To: Rao, Rama Krishna & Kavitha A

Sq Ft2,789DeedBook 5103, Page 444

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 2202, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1986